Gdzie znajdę pracę po Matematyce? Poznaj 5 interesujących perspektyw zawodowych dla matematyków

Jeśli na poważnie interesujesz się matematyką i jesteś na studiach lub dopiero wybierasz swój kierunek, to z pewnością zadajesz sobie to jedno pytanie. Co mogę robić i gdzie znajdę pracę, gdy już skończę studia matematyczne. Dzisiaj pierwszy wpis z cyklu przygotowanego specjalnie, dla tych którzy chcieliby poznać perspektywy zawodowe dla studentów Matematyki.

Zanim zaczniemy, mam do Ciebie prośbę. Chciałbym, abyś dołączył do znakomitego grona moich czytelników. Najłatwiej o nowościach na blogu i w świecie matematyki dowiesz się zapisując się na moją listę mailową.

Zapisać się możesz używając poniższego pola:

Jeżeli jesteś tegorocznym maturzystą, to dodatkowo za zapis na listę czeka na Ciebie niespodzianka – sprawdź tutaj

“Gdzie znajdę pracę po Matematyce?”

We wstępie do dzisiejszego wpisu wspominałem, że powstanie kilka artykułów, z których dowiesz się co robić ze sobą w momencie zakończenia studiów na Matematyce. Będę miał dla Ciebie kilkanaście propozycji ścieżek kariery. Każda z nich rozpoczyna się od studiowania Matematyki. Niektóre będą zaskakujące, inne przewidywalne i schematyczne.
Dodatkowo postaram się zapraszać na wywiady przedstawicieli różnych zawodów, których łączy przynajmniej jedna rzecz – wszyscy studiowali Matematykę. Z tych rozmów dowiesz się, jak podążać ścieżką kariery, której początek to Matematyka.

Podpatrywanie innych osób, które kiedyś były w Twojej sytuacji pomoże podjąć Ci decyzję, jak ma wyglądać Twoja przyszłość. Co ważne, będzie okazja aby zobaczyć jak nie popełniać błędów, które popełnili poprzednicy lub jak szybciej osiągnąć swój cel korzystając z ich doświadczenia.

Zachęcam również absolwentów lub osoby chcące wskoczyć na rynek do obserwowania liczby dostępnych aplikacji na przykład na pracuj.pl. Często z samej treści ogłoszenia dowiesz się jakiej wiedzy Ci brakuje, co musisz jeszcze zrobić, aby zdobyć wymarzoną pracę.

A teraz czas na pierwszy typ.

1. Analityk kredytowy

Dobre miejsce na pierwszą pracę szczególnie dla absolwentów Matematyki Finansowej. Analityków kredytowych znajdziemy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pożyczaniem pieniędzy lub płatnością faktur. W grę wchodzą więc:
– banki;
– instytucje pożyczkowe;
– firmy działające w leasingu i faktoringu;
– duże korporacje wystawiające faktury swoim klientom.

Zadaniem analityka kredytowego jest ocena, czy dany klient jest na tyle rzetelny, że można mu pożyczyć pieniądze lub wystawić fakturę z odroczonym terminem płatności. W bankach analityk może zajmować się zarówno osobami fizycznymi (np. klienci ubiegający się o kredyt hipoteczny lub kartę kredytową), jak i firmami. W swojej pracy analityk będzie sprawdzał dokumentację przedstawioną przez klienta pod względem jej kompletności, rzetelności oraz na jej podstawie wyliczy, czy firma jest w stanie udzielić kredytu/finansowania.

Analityk kredytowy może z czasem zdobywać wiedzę z coraz szerszego zakresu. Na przykład w banku proces nauki analityka przebiega następująco. Nowe osoby uczą się “fachu” na wnioskach klientów indywidualnych (najpierw proste produkty jak karty kredytowe, kredyty odnawialne, następnie np. kredyty hipoteczne). Kolejnym krokiem może być analiza bardziej skomplikowanych wniosków kredytowych małych przedsiębiorstw, a następnie wielkich korporacji.

2. Makler

Jeśli interesuje Cię rynek finansowy oraz giełda, a także wiesz co nieco o ekonomii i masz “żyłkę” do sprzedaży, to praca maklera wydaje się być idealna dla Ciebie.

Musisz jednak przygotować się na fakt, że zwykły makler siedzący w oddziale musi być tak naprawdę dobrym sprzedawcą. Jeżeli będziesz sprzedawać tylko produkty, akcje polecane przez Twojego pracodawcę, to nie będziesz mieć możliwości do wykorzystania swojej wiedzy matematycznej w praktyce.

Z drugiej strony możesz przecież dokonywać analiz spółek, branż, walut, czynników makroekonomicznych. Wówczas wiedza matematyczna (szczególnie matematyka finansowa) będzie przydatna. Analitycy zwykle przygotowują także rekomendacje wraz z wycenami poszczególnych spółek.

Generalnie, aby zostać maklerem (sprzedawcą) nie są potrzebne specjalne uprawnienia. Nie mniej jednak możesz zostać maklerem z licencją zdając dosyć trudny egzamin przygotowany przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Licencja może być Twoją przepustką do pracy w biurze maklerskim – również na stanowiskach analitycznych.

3. Ekspert ds. modeli ryzyka

Stanowisko szczególnie cenne dla banków oraz innych instytucji finansowych. Osoba zatrudniona w modelach ryzyka (potocznie “modelarz”) zajmuje się budową, utrzymywaniem oraz monitoringiem działania modeli. Modele to mówiąc w skrócie liczbowe przepisy na obliczenie interesujących bank wielkości takich jak np. ilość kredytów, które nie będą spłacane, wysokość odzysku z zabezpieczenia w momencie, gdy kredyt hipoteczny nie będzie spłacany itp.

Aby zostać “modelarzem” trzeba mieć dobre rozeznanie w statystyce, matematyce finansowej, ekonomii oraz znać programy informatyczne wspomagające analizę danych. Przykładami takich programów/języków programowania będą SQL, SAS, Python, R.

Osoby marzące o takiej ścieżce kariery muszą być ponadto bardzo skrupulatne oraz drobiazgowe. Modele oraz ich wyniki podlegają stałej kontroli oraz kwestionowaniu przez Nadzór Finansowy, audytorów oraz inne jednostki banku, czy instytucji finansowej.

4. Tester oprogramowania

Ostatnio bardzo modny zawód. Nawet dla osób niezwiązanych w żadnym stopniu z informatyką (do czego starają się nas przekonać niektórzy – patrz tutaj). Ogólnie rzecz biorąc zadaniem testera oprogramowania jest szukanie niedoskonałości w programach informatycznych, w celu polepszenia ich wartości.

Testerzy muszą być osobami potrafiącymi logicznie myśleć – stąd zajęcie to jest bardzo dobre dla matematyków 🙂 Bardzo często od testera wymaga się zdefiniowania przypadków testowych, które miałyby pokryć cały zakres danych/oprogramowania. Osoba stosująca zasady logiki potrafi zbudować takie przypadki testowe, które badają wszystkie aspekty programu, a jednocześnie nie dublują, ani nie wykluczają się.

Testerzy powinni charakteryzować się ponadto skrupulatnością oraz systematycznością. Jeśli chodzi o znajomość programów informatycznych, to pomagają w tym kursy organizowane specjalnie dla osób chcących rozpocząć karierę w IT. A i jeszcze jeden aspekt – praca w IT generalnie opłaca się finansowo. Chętny / chętna spróbować?

5. Data Scientist

Jeden z “zawodów przyszłości“. Data scientist potrafi na podstawie całej masy danych (Big Data) wysnuwać wnioski, stawiać hipotezy, wspomagać podejmowanie decyzji. Do głównych aktywności data scientista należy przeczesywanie wielkich wolumenów danych oraz próby wyczytania z nich czegoś co może być przydatne, a co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Na podstawie swoich analiz data scientist może formułować pewne wnioski lub przygotowywać projekcje, przewidywania dotyczące przyszłości.

Zawód ten jest nieodzownie związany z nowoczesnymi technologiami oraz hasłami bardzo popularnymi na rynku. Wymienię tylko kilka z nich:
– Python
– Machine Learning
– AI
– Big Data
– Hadoop
– Spark

Podsumowując: Data Scientist powinien wykazać wszechstronne umiejętności poruszania się w niespójnych, różnorodnych zbiorach danych. Związany jest z technologiami, które obecnie bardzo dynamicznie ewoluują. No i oczywiście za swoje trudy jest sowicie wynagradzany – zarobki dla osób z odrobiną doświadczenia oscylują w przedziale 10 tys. zł – 30 tys. zł miesięcznie 🙂

Jeszcze jedna ciekawostka odnośnie ostatniej profesji – kilka lat temu redaktorzy Harvard Business Review uznali Data Scientist za “The Sexiest Job of the 21st Century”. Brzmi ciekawie, prawda? 🙂

LINKI

Poniżej dla osób zainteresowanych podaję kilka ciekawych linków w dzisiejszym temacie:

  1. == Strona dotycząca analityków kredytowych na Karierawfinansach.pl ==
  2. == Makler na Karierawfinansach.pl ==
  3. == Informacje o egzaminie maklerskim i testy z poprzednich lat ==
  4. == Coders Lab – czyli kursy, aby wejść do branży IT ==
  5. == Profil na LinkedIn osoby zajmującej się modelowaniem ==
  6. == Wikipedia o data scientists ==
  7. == The Sexiest Job of 21st century ==

To już wszystko w dzisiejszym wpisie. Oczywiście cykl będzie kontynuowany – zostało do omówienia jeszcze co najmniej kilkanaście zawodów idealnych dla matematyków 🙂

Chcesz wiedziesz więcej? Chcesz dostawać ciekawe linki bezpośrednio ode mnie na maila? Zapisz się na listę mailową i bądź wśród tych, którzy o wszystkich nowościach na stronie dowiadują się jako pierwsi:

Zapisać się możesz używając poniższego pola:

Jeśli masz jakiekowiek pytania, wątpliwości – pisz śmiało na krzysiek@prostamatyka.pl. Odpiszę !!! Pozostańmy w kontakcie.

Do zobaczenia za dwa tygodnie na blogu i za tydzień na mailu!!!

W wolnej chwili możesz przeczytać mój wpis “Jak daleko matematyce do Hollywood?”

Polub nas na:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *