Jak z matematyka stać się project managerem?

Ten poświąteczny artykuł kolejny raz udowadnia, że matematycy potrafią bardzo dobrze radzić sobie w biznesie. Kluczem jest jednak ciężka praca i ciągła, nieustanna nauka i rozwój kompetencji, nawet po skończeniu studiów. Na ten i inne tematy rozmawiałem z dzisiejszym gościem bloga.

Nauka to do potęgi klucz!

Dzisiejszy gość bloga to osoba bardzo intensywnie pracująca na swoje sukcesy. Nie jest łatwo wcisnąć w jej napięty plan dnia choćby kilka minut na wywiad. Jak właśnie sprawdziłem w historii, pierwszy raz rozmawialiśmy za pośrednictwem Linkedin przeszło 7 miesięcy temu. Dopiero teraz udało się sfinalizować rozmowę, który za chwilę przeczytasz. Mam nadzieję, że jej przesłanie będzie dla Ciebie wartościowe.

Żeby nie przedłużać – kilka słów o tym, kogo mam przyjemność gościć dzisiaj na łamach bloga ProstaMatematyka.pl. Agnieszka Jankowska to z wykształcenia matematyk – skończyła prestiżowy Uniwersytet Jagielloński i była laureatką programu “Kariera”. Zaraz po studiach zdobywała doświadczenie w branży finansowej. W jej bogatym CV znajdziemy m.in. firmę ubezpieczeniową, departament ryzyka rynkowego w wielkim polskim banku, czy biuro maklerskie. Agnieszka świetnie zna się na nowoczesnych technologiach – przez prawie dwa lata pracowała jako analityk danych w pewnym fintechu. Od niedawna zmieniła kierunek kariery i próbuje swoich sił jako project manager. Jako osoba niezwykle ambitna stale dokształca się i podnosi swoje kompetencje, aby nadążyć za szybko zmieniającym się rynkiem.

Poszczególne etapy kariery dzisiejszego gościa możecie prześledzić w jej profilu na portalu Linkedin – profil Agnieszki Jankowskiej.

A teraz zapraszam serdecznie na wywiad z Agnieszką Jankowską.


Krzysiek Stencel, ProstaMatematyka.pl (K) Agnieszko, na początek powiedz proszę kilka słów o sobie – kim jesteś i czym zajmujesz się na co dzień?

Agnieszka Jankowska (A): Jestem absolwentką matematyki finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowałam w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, w domu maklerskim (posiadam licencję maklera papierów wartościowych). W ostatnim czasie zmieniłam nieco ścieżkę zawodową na IT – byłam analitykiem w fintechu w jednym z softwarehouse, zaś obecnie również pracuję w branży IT jako Project manager

K: Skończyłaś studia kilka lat temu – dokładnie w 2013 roku. Jak wyglądała ścieżka Twojej kariery, czyli od absolwentki Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim do miejsca w którym obecnie się znajdujesz?

A: Tak, to już 7 lat! 😊 Pracę zaczęłam od wakacyjnego stażu organizowanego przez Polską Radę Biznesu (byłam laureatką elitarnego programu „Kariera”). Uważam, że tego typu staże odbywające się jeszcze na studiach pomagają zdobyć cenne doświadczenie oraz ułatwiają znalezienie pracy w wymarzonym zawodzie.

K: Tak jak wspomniałaś wcześniej jesteś licencjonowanym Maklerem Papierów Wartościowych oraz jako jedna z nielicznych osób w Polsce zaliczyłaś pierwszy etap egzaminu na doradcę inwestycyjnego. Skąd Twoje zainteresowanie rykiem giełdowym i kiedy się to u Ciebie zaczęło?

A: Rynkiem kapitałowym interesuję się od wielu lat. Jednak dopiero podczas studiów matematycznych postanowiłam zmierzyć się z egzaminem na maklera papierów wartościowych, było to ciekawe doświadczenie.

K: Po kilku latach pracy w biurze maklerskim zdecydowałaś się jednak pożegnać rynek giełdowy i wejść w tematykę analizy danych – skąd taka zmiana?

A: To było tylko częściowe pożegnanie z rynkiem kapitałowym. Analizowałam zarówno dane makroekonomiczne jak i wskaźniki giełdowe.

K: Analityk danych pracuje oczywiście na danych liczbowych i nie tylko. Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby takim analitykiem zostać?

A: Przede wszystkim trzeba posiadać analityczny sposób myślenia (w czym na pewno pomaga ukończenie kierunków ścisłych), posiadać wiedzę z zakresu analizy danych. Przydaje się również znajomość. Przydaje się znajomość różnego rodzaju narzędzi: Excel (VBA), R, Python, SAS oraz wiele innych.

K: Od niedawna próbujesz swoich sił w zupełnie nowej roli – zostałaś Project Managerem. Przed jakimi problemami i wyzwaniami stajesz?

A: Tak, obecnie pracuję jako project manager. Jest to bardzo ciekawa, wymagająca i pełna wyzwań praca. Oprócz umiejętności planowania i przewidywania pewnych zdarzeń, bez wątpienia przydają się tam zdolności interpersonalne.

K: Jesteś posiadaczką certyfikatu AgilePM. Czy mogła być powiedzieć kilka słów o tym, czym charakteryzuje się ta akredytacja i jak ją zdobyć?

A: Tak, ostatnio zdałam egzamin AgilePM. Jest to egzamin, do którego można przygotować się samodzielnie, bądź za pomocą kursów. Przybliża on cenioną na całym świecie metodykę zwinnego zarządzania projektami.

K: Powróćmy do matematyki. Czy w swojej karierze zawodowej zdarzało Ci się czasem napotykać na zagadnienia, których uczyłaś się na studiach? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach?

A: Tak, oczywiście. Praktycznie w każdej z prac używałam/ używam czegoś, czego nauczyłam się podczas studiowania matematyki. Nie chodzi mi tu tylko o znajomość pewnych zasad, wzorów czy narzędzi (które są oczywiście niezbędne). Studia nauczyły mnie ciężkiej pracy, wytrwałości w dążeniu do celu, sumienności – są to cechy które pomogą w odniesieniu sukcesu.

K: Wśród studentów jak i uczniów liceum często słychać opinie, że po ukończeniu studiów matematycznych absolwent nie ma wiedzy praktycznej i żeby zaistnieć na rynku pracy musi koniecznie robić dodatkowe kursy. Czy tak było również w Twoim przypadku?

Uważam, że aby być coraz lepszym i konkurencyjnym na rynku pracy trzeba ciągle podnosić swoje kompetencje.

Ja będąc jeszcze na studiach przechodziłam dodatkowe szkolenia, zdobywałam różnego rodzaju licencje i certyfikaty. Studia są dobrą bazą/ fundamentem do dalszego rozwoju, jednak uważam, że nie należy na nich poprzestawać.

K: Jak postrzegasz temat kursów online? Przeglądając Twój profil na portalu LinkedIn, widzę że korzystałaś z platformy Coursea. W jaki sposób zorganizować sobie naukę, aby dobrze wykorzystać taki kurs?

A: Kursy online są dobrym rozwiązaniem w obecnym świecie, gdzie liczy się czas. Bez wychodzenia z domu można  mieć dostęp do ciekawych wykładów/ materiałów publikowanych  przez prestiżowe, zagraniczne uczelnie i wybitnych specjalistów w interesującej nas dziedzinie. Rozpoczynając taki kurs trzeba jednak określić sobie wyraźnie cel oraz czas przeznaczony na naukę. Myślę, że jest to kluczowe, by skorzystać z takich kursów.

K: Na koniec proszę powiedz, jakich rad udzieliłabyś młodym osobom, które chciałyby pójść ścieżką kariery podobną do Twojej?

A: Uważam, że najistotniejszą cechą w każdej pracy (nie tylko mojej) jest zaangażowanie oraz chęć ciągłego podnoszenia swoich umiejętności. Jest to możliwe jedynie, gdy nasza praca jest naszą pasją 😊


Przykład Agnieszki pokazuje, że sama wiedza ze studiów nie jest wystarczająca do tego, żeby odnosić sukcesy na rynku pracy. To, co może przybliżyć Cię do idealnego zajęcia to ciężka praca i stałe dokształcanie się w kierunku, w którym chcesz iść. Kończąc studia matematyczne absolwenci nie są w pełni przygotowani na wyzwania, które stawia przed nimi rynek pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby być na bieżąco z wymaganiami pracodawców i uczyć się stale nowych rzeczy.

Agnieszko, dziękuję za znalezienie chwili na wywiad i życzę Ci samych sukcesów na polu zawodowym – szczególnie, żebyś w dalszym ciągu tak entuzjastycznie podchodziła do swojej pracy jak do tej pory!!!

Zakończenie

Mam nadzieję, że z dzisiejszego artykułu zapamiętasz jak ważne jest ustawiczne dokształcanie i stałe podnoszenie swoich kompetencji. Pamiętaj, że kto nie idzie do przodu, ten nie stoi w miejscu, tylko się cofa, bo wszyscy inni też idą do przodu nie oglądając się na Ciebie.

Jeśli chcesz zrobić krok do przodu i być na bieżąco z tym co dzieje się na blogu to dołącz do listy mailowej Prostej Matematyki.
Zapisując się na listę mailową dowiesz się m.in.:

 • o nowościach na blogu,
 • o tym co słychać świecie matematyki oraz
 • jak z matematyka – teoretyka stać się analitykiem – praktykiem.

Zapisać się możesz używając poniższego pola:

Dzięki za dzisiaj – na kolejny wpis będzie trzeba poczekać nieco dłużej!!!

Polub nas na:
error

4 komentarze

 1. Fajny wywiad. Zgadzam się z Panią Agnieszką że potrzeba naprawdę kochać swoją pracę by się jej poświęcać po godzinach.

  Uważam że niekoniecznie trzeba tak strasznie tyrać żeby odnosić sukcesy zawodowe. Na sukces składa się wiele czynników o których nie mamy nawet pojęcia. Są to czynniki bardzo losowe. Pisze o tym Nassim Nicholas Taleb w książce “Czarny Łabędź”. Chociaż życia nie da się porównać do gry w kości to jednak uważam że lepiej jest wyluzować i mieć z życia, po prostu, przyjemność niż tyrać na swoje sukcesy odczuwając dyskomfort ciągłego pchania się w górę.

  Przecież jeśli nie mamy frajdy z życia to w końcu po co żyjemy? Osobiście wolałbym pojechać na 2 tygodniowy urlop na Sycylię aniżeli zapisać się na 2 tygodniowy kurs TDD w Pythonie :-p.

  Jednak ludzi ambitnych trzeba także doceniać i ich wspierać.

  Pozdrawiam.

  1. Author

   Mateusz, dzięki za komentarz. Oczywiście że na sukces składa się wiele czynników i ja jestem zdania że jeśli chce się go osiągnąć to trzeba się skupiać na tych aspektach które są zależne od nas. Czyli raczej na “procesie” niż na “wyniku”. Oczywiście nie daje to gwarancji osiągnięcia celu ale znacząco do niego przybliża.
   Ważne oczywiście żeby wiedzieć po co się “tyra”. Może po to żeby za kilka lat być w takim miejscu że wakacje na Sycylii nie będą niczym nadzwyczjnym? 😉
   Ps. Też bym chętnie gdzieś wyjechał a Włochy rzeczywiście brzmią nieźle 🙂

   1. Masz racje Krzyśku, jednak nigdy bym nie chcial zeby wakacje mi spowszednialy.

    A gdzie ty bys chcial pojechac do Włoch? Jakie miejsca chcialbys zwiedzic?

    1. Author

     Myśleliśmy z żoną żeby wybrać się na jakąś kilkutygodniową podróż po całej Italii. Swego czasu zrobiliśmy taki trzytygodniowy Eurotrip zwiedzając 8 miast w trzy tygodnie. Niezapomniana wyprawa !!!
     Teraz czekamy żeby nasza córa trochę podrosła żeby zabrać ją ze sobą więc pewnie za kilka lat się uda dopiero

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *