Autor kursów on-line, data scientist, makler – właśnie tak pracuje współczesny matematyk

Dzisiejszy gość bloga pomimo młodego wieku zdążył już zdobyć szerokie doświadczenie zarówno biznesowe, jak i korporacyjne. Zajęcia, jakie podejmował od czasu ukończenia studiów pokazują, że matematyk nie musi zostać nauczycielem lub udzielać korepetycji dzieciakom, aby związać koniec z końcem. Zapraszam na wywiad z Pawłem Krakowiakiem, założycielem platformy e-smartdata.org.

Od maila do wywiadu

Dosłownie kilka tygodni temu na swoją skrzynkę pocztową dostałem maila dotyczącego kursu programowania w języku Python. Zwykle z tego typu mailami postępuję na jeden z dwóch sposobów: wrzucam do kosza lub ignoruję pozostawiając wiadomość nieprzeczytaną. Nie wiem co było w tym konkretnym mailu wyjątkowego, ale otworzyłem go. Po krótkim opisie kursu przyszła pora na instruktora. Moją uwagę przykuła informacja, że jest on absolwentem studiów matematycznych. Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić profil instruktora na serwisie Linkedin. Okazało się, że mamy z Pawłem wiele wspólnego: obaj studiowaliśmy w Łodzi, obaj mamy licencje maklera i co ciekawe pracowaliśmy w tym samym biurze maklerskim (chociaż nie w tym samym czasie). To nie mógł być przypadek. Po krótkiej wymianie wiadomości umówiliśmy się na wywiad.

Kim jest dzisiejszy gość bloga ProstaMatematyka.pl? Paweł Krakowiak to matematyk, który podobnie jak ja skończył studia w Łodzi. Po studiach przyszedł czas na karierę w finansach (między innymi w biurze maklerskim) i dalsze dokształcanie w zakresie zdolności informatycznych. Po kilku latach korporacyjnego życia Paweł uznał, że pora na coś własnego i tak zaczęła się jego trwająca już prawie rok przygoda z kursami on-line. Jako założyciel i wykładowca opowiada na platformie e-smartdata.org o programowaniu i przetwarzaniu danych w Pythonie. Pawła znajdziecie na stronie jego firmy e-smartdata.org lub na Udemy.

Zapraszam serdecznie na wywiad z Pawłem Krakowiakiem.


Krzysiek Stencel, ProstaMatematyka.pl (K) Paweł, jesteś absolwentem matematyki finansowej i aktuarialnej. Skąd pomysł na właśnie takie studia? Czy dzisiaj też wybrałbyś tak samo?

Paweł Krakowiak – e-smartdata.org (P): Od zawsze byłem związany z matematyką i to właśnie w tej dziedzinie upatrywałem swych szans na rozwój. W czasach kiedy decydowałem o kierunku studiów matematyka była kierunkiem zamawianym, co przekładało się także na pewnego rodzaju dodatki jak stypendia czy obozy naukowe. Czy dzisiaj wybrałbym tak samo? Myślę, że raczej poszedłbym w kierunku informatyki 🙂

K: Co najlepiej wspominasz z czasów studenckich?

P: Wykłady… (śmiech). Chyba jak większość, wszystko co działo się poza uczelnią. Na dwa ostatnie lata swoich studiów przeprowadziłem się na osiedle akademickie (pozdrawiam VIII i IX DS), gdzie poznałem wielu ciekawych ludzi. To była jedna z lepszych decyzji. Poza sukcesami naukowymi doszły także sportowe, które wprowadziły swego rodzaju harmonię. Wyprowadzając się z osiedla byłem bogatszy o kilka medali.

K: Który dział matematyki był Twoim ulubionym? W którym czułeś się najlepiej?

P: Zdecydowanie lubiłem przedmioty związane z rachunkiem prawdopodobieństwa i statystyką. Z wielu działów, które były omawiane to właśnie te miały w sobie najwięcej pragmatycznego podejścia.

K: Obroniłeś pracę magisterską, dostałeś dyplom i jak dalej potoczyła się Twoja kariera zawodowa?

P: Nie rozstałem się na długo z uczelnią. Mój promotor namówił mnie na studia doktoranckie. Przed ich rozpoczęciem przeprowadziłem się z Łodzi do Warszawy, gdzie pracowałem w domu maklerskim, wykorzystując zdobytą na studiach licencję Maklera Papierów Wartościowych. Po roku ciągłych rozjazdów pomiędzy miastami zdecydowałem porzucić studia doktoranckie i wybrałem się na studia podyplomowe z big data już na miejscu w Warszawie na PJATK-u. W międzyczasie zmieniłem pracę, choć z rynkiem finansowym do końca się nie rozstałem, bo wybór padł na dział ryzyka kredytowego w jednym z banków. Aktualnie zajmuję się rozwojem własnej platformy e-learningowej i tworzeniem kursów online.

K: Jak wyglądała praca w biurze maklerskim? Czy tworzyłeś algorytmy do handlu automatycznego?

P: Trafiłem do działu doradztwa inwestycyjnego, więc moim głównym obowiązkiem było tworzenie rekomendacji na instrumenty finansowe. Pojawiło się także wiele ciekawych projektów, webinarów, wyjazdów na konferencje czy wystąpień publicznych. Między innymi miałem szansę wrócić na swoją macierzystą uczelnię z wykładem na temat rozwiązań big data na rynku finansowym czy wygłosić wykład na sali notowań warszawskiej giełdy.
Ponieważ ostateczna decyzja z rekomendacji należała do inwestora, algorytmów do handlu automatycznego nie tworzyliśmy, ale staraliśmy się używać nowoczesnych rozwiązań do wspierania decyzji (robo-advisory).

K: Kiedy na poważnie zająłeś się Pythonem – czy wynikało to z własnych zainteresowań czy impulsem była praca zawodowa?

M: Od zawsze lubiłem się uczyć i poznawać nowe rzeczy. Zainteresowanie Pythonem wynikało z własnej ciekawości i chęci poznawania nowych technologii. I tak można powiedzieć mija kolejny rok (chyba już czwarty).

K: Czy według Ciebie Python jest łatwy w nauce? Czy każdy może nauczyć się programowania w tym języku?

M: Sądzę, że tak. Jednym z fundamentalnych założeń języka jest prostota. Składnia języka Python jest tak zbudowana, aby osoba posługująca się językiem angielskim nie miała większych problemów z jej zrozumieniem. Jeżeli ktoś ma zdolność do logicznego myślenia + posiada solidny background matematyczny to nauka języka jest kwestią czasu. Nie lubię określeń, że można się nauczyć programować w 3-4 tygodnie, czy miesiąc. Aby być w czymś dobrym trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu, dużo, dużo więcej.

K: Jaką ścieżkę nauki Pythona proponujesz dla osób chcących zacząć od dzisiaj?

M: Dla osób, które dopiero zaczynają naukę rekomenduję zacząć od rozproszonego systemu kontroli wersji – Git. Jest to absolutna podstawa jeżeli chodzi o naukę dowolnego języka programowania.

W kwestii nauki samego języka bardzo dobrze sprawdzają się kursy video online. Tutaj ważnym elementem takiej nauki jest aktywna samodzielna praca podczas trwania całego kursu. Dlaczego nie książki? Język Python się zmienia, biblioteki się zmieniają, a wydania często są lekko przestarzałe. Jeżeli mamy szansę kupić książkę z tego samego roku to ok, ale często jest to wydanie z kilku lat wstecz. Dlatego bardziej rekomenduję skupić się na aktualnej dokumentacji, która jest według mnie kopalnią wiedzy i kursach online, które w miarę możliwości mogą być łatwo aktualizowane. I na koniec, zaprzyjaźnić się z serwisem Stack Overflow 🙂

K: Czy data scientist potrzebuje wiedzy matematycznej? Czy bez dobrej znajomości matematyki można być dobrym data scientist?

P: Sądzę, że dobry background matematyczny jest koniecznością.

Nie wyobrażam sobie osoby, która buduje sieci neuronowe nie znając podstaw algebry liniowej, np. operacji na macierzach.

Samo zrozumienie pewnych pojęć/zjawisk wymaga od nas tej wiedzy. Jak wytłumaczyć komuś algorytm spadku wzdłuż gradientu bez znajomości rachunku różniczkowego? Można przejść na pewien poziom abstrakcji, ale wydaje mi się, że musimy w tym zachować pewne zdroworozsądkowe granice.

K: Gdzie można Cię znaleźć w internecie?

Jestem autorem kilkunastu kursów online i założycielem platformy e-learningowej e-smartdata.org, więc śmiało można tam znaleźć więcej informacji. Polecam także dołączyć do budowania społeczności wokół Pythona i data science dodając się do naszej grupy na Facebooku.


Paweł to fajny gość, a dodatkowo zajmuje się mega ciekawymi i perspektywicznymi tematami. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia strony Pawła – być może uda się Wam dzięki temu wynieść swoją wiedzę programistyczną na wyższy poziom. Myślę, że wywiad może być szczególnie wartościowy dla osób, które po skończeniu studiów matematycznych zastanawiają się, którą ścieżką kariery pójść. Przykład Pawła pokazuje, że nie trzeba trzymać się jednej raz obranej drogi i warto popróbować różnych zajęć, aby znaleźć takie, które będzie idealnie do nas pasować.

Paweł – bardzo Ci dziękuję za powyższy wywiad i życzę dalszego powodzenia w interesach oraz rozwijania swoich pasji!!!

Zakończenie

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł przypadł Ci do gustu. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się na blogu to dołącz do listy mailowej Prostej Matematyki.
Zapisując się na listę mailową dowiesz się m.in.:

 • o nowościach na blogu,
 • o tym co słychać świecie matematyki oraz
 • jak z matematyka – teoretyka stać się analitykiem – praktykiem.

Zapisać się możesz używając poniższego pola:

To tyle na dzisiaj. Do zobaczenia już za dwa tygodnie!!!

Polub nas na:
error

4 komentarze

 1. Fajny wywiad. Widze ze Paweł ma bardzo duze doswiadczenie i szeroka wiedze.

  Obecnie ucze sie jezyka Python wiec chetnie przejze oferte kursow Pawla na Udemy.

  Pozdrawiam .

  1. Author

   Mateusz, zgadzam się z Tobą. Paweł ma mega duże i różnorodne doświadczenie zarówno w branży finansowej, jak i w programowaniu. Zachęcam do przejrzenia, co Paweł ma do zaoferowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *