Alfabet gwiazd – kogo warto obserwować w 2020 roku – cz.1

Nowy 2020 rok rozpoczął się. Czy będzie lepszy, czy będzie gorszy – kto to wie? Koniec roku to czas podsumowań… a początek roku to okres planów na przyszłość. W tym wpisie pierwsza część mojego Alfabetu Gwiazd – czyli spisu osób, które warto obserwować w tym roku. Zapraszam…

Oczywiście jak zawsze na początku, mam do Ciebie prośbę. Chciałbym, abyś dołączyła lub dołączył do coraz większego grona moich stałych czytelników.
Zapisując się na listę mailową dowiesz się m.in.:

 • o nowościach na blogu,
 • o tym co słychać świecie matematyki oraz
 • jak z matematyka – teoretyka stać się analitykiem – praktykiem.

Zapisać się możesz używając poniższego formularza:

Alfabet Gwiazd 2020

Jaki był Twój 2019 rok? Dobry, świetny, rewelacyjny, czy wprost na odwrót? Co by się nie działo w 2019 roku – jedno jest pewne – było, minęło. Zarówno sukcesy jak i porażki ze starego roku są już nieistotne. W Nowy Rok wchodzisz z czystą kartą. Teraz jest zatem odpowiedni moment, żeby patrzeć w przyszłość – w to co przynosi ze sobą Nowy Rok. Nikt nie wie jaki będzie. Jedno jest pewne – im więcej pracy w nim wykonasz, tym większa szansa na Twój osobisty sukces. Oczywiście dobrze jest wiedzieć dokąd zmierzasz i wiedzieć jak tam dojść. Najlepszy, moim zdaniem, sposób na dotarcie tam, gdzie tego pragniesz, to znalezienie kogoś, kto już przeszedł tę drogę. Kogoś na kim możesz się wzorować, kogoś kim będziesz się inspirować. Warto więc obserwować odpowiednie osoby.

W tym wpisie podzielę się z Tobą listą osób, które ja zamierzam obserwować w 2020 roku. Część z nich możesz znać, część będzie dla Ciebie z pewnością nowymi twarzami. Ułożyłem listę w alfabet – dzisiaj pierwsza jego część – litery od A do K. Gwiazdy wchodzące w skład mojego Alfabetu pochodzą z różnych dziedzin. Znajdziesz tutaj między innymi przedsiębiorców, bankierów, blogerów, programistów, czy przedstawicieli marketingu. Lista jest w pewnym sensie odwzorowaniem moich zainteresowań i tematów, którymi aktualnie się zajmuję. A więc zaczynajmy…

A jak Maciej Aniserowicz

Szerzej znany jako autor bloga DevStyle i podcastu DevTalk – linki poniżej. Bloger, podcaster, autor książki, szkoleniowiec, emerytowany programista, który rzucił etat kilka lat temu, aby zająć się biznesem online. W 2019 roku wydał swój kurs online zatytułowany “Droga Nowoczesnego Architekta“, który pobił wszelkie rekordy sprzedaży na polskim rynku. W ciągu jednego dnia zarobił na sprzedaży 2,3 mln złotych. W 2020 roku będzie rozwijał kolejne kursy. Warto obserwować Macieja, aby dowiedzieć się jak nie zarabiając na etacie można zarabiać na swojej wiedzy eksperckiej.

Gdzie znaleźć Macieja Aniserowicza?
1== Blog DevStyle.pl
2== Podcast DevTalk
3== Strona SlowBiz.pl
4== Videoblog Macieja Aniserowicza

B jak Stefan Batory

Jedyny matematyk w zestawieniu (dyplom z Politechniki Warszawskiej). Jednak nie matematyczne, ale biznesowe wyczyny Stefana Batorego są warte uwagi. Batory zasłynął jako założyciel i szef w firmie iTaxi.pl (jak sama nazwa wskazuje jest to aplikacja organizująca przewozy taxi – łącząca klientów z kierowcami). Obecnie w San Francisco rozwija międzynarodową markę Booksy. Służy ona do umawiania wizyt we wszelkiego rodzaju salonach urody od fryzjerów po kosmetyczki. Firma, którą założył i w którą zainwestował w 2015 roku jest obecnie warta kilkanaście milionów dolarów. Z ciekawostek do grona klientów aplikacji Batorego należy m.in. amerykańska armia, czy fryzjer Prezydenta USA.

Gdzie znaleźć Stefana Batorego?
1== Profil Stefana Batorego na LinkedIn
2== Wywiad ze Stefanem Batorym – podcast Zaprojektuj Swoje Życie
3== Strona Stefana Batorego

C jak Cezary Stypułkowski

Pan Cezary jest znany głównie, jako CEO (prezes zarządu) mBanku. Z wykształcenia doktor prawa na Uniwersytecie Warszawskim, z zawodu jeden z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych polskich managerów z międzynarodowym doświadczeniem. W swojej karierze szefował m.in. Citi Handlowemu, PZU oraz zajmował wysokie stanowisko w londyńskim J.P. Morgan. Najbliższy rok będzie dla niego okresem dużych wyzwań związanych z planowaną sprzedażą mBanku przez Commerzbank. Warto więc przyglądać się Panu Cezaremu, aby zobaczyć jak przystosowuje się do zachodzących zmian człowiek z tak dużym życiowym bagażem doświadczeń.

Gdzie znaleźć Cezarego Stypułkowskiego?
1== Profil Cezarego Stypułkowskiego na LinkedIn
2== Strona Cezarego Stypułkowskiego

D jak Daniel Siwiec

Jedyny w dzisiejszym zestawieniu człowiek zajmujący się rynkiem nieruchomości. Sam siebie nazywa “nowoczesnym inwestorem“. Na co dzień zajmuje się flipami (kupno – remont – szybka sprzedaż nieruchomości) oraz działalnością deweloperską (budowa nowych mieszkań). Jednocześnie jest autorem książek, w których dzieli się swoimi sposobami na prowadzenie interesów. Na swoim kanale na Youtube regularnie pokazuje wyniki swoich działań oraz odpowiada na pytania swoich słuchaczy – cykl Business Rider. Szkoli z zakresu flipów osoby zainteresowane zarabianiem w taki sposób.

Gdzie znaleźć Daniela Siwca?
1== Kanał Youtube – cykl Business Rider
2== Oficjalna strona – więcej informacji o Danielu i jego szkoleniach
3== Profil Daniela Siwca na LinkedIn

E jak Edward Weinert

Pierwszy w zestawieniu Data Scientist. Programista z 18-letnim doświadczeniem zajmujący się na co dzień uczeniem maszynowym, badaniami z wykorzystaniem procesów stochastycznych, Web Data Miningiem czy NLP (Natural Language Processing). W przeszłości pracował dla Allegro i Ceneo. Aktywny szczególnie na LinkedIn, gdzie często dzieli się nowinkami ze świata Data Science. Stąd warto go obserwować na tej platformie.

Gdzie znaleźć Edwarda Weinerta?
1== Profil Edwarda Weinerta na LinkedIn

F jak Tim Ferriss

Prawdopodobnie tego pana nie będzie potrzeby przedstawiać. Jeżeli jednak jeszcze ktoś o nim nie słyszał to jest to bardzo znany amerykański przedsiębiorca, autor książek, podcastu Tim Ferriss Show. W swoich książkach łamie utarte schematy, w podcaście rozmawia na tematy, których inni nie poruszają w mainstreamowych wiadomościach. Najbardziej znaną jego książką jest “4-hour Workweek” wydana w Polsce jako “4-godzinny tydzień pracy”. Dużo publikuje na tematy medyczne i związane z funkcjonowaniem ciała czy medytacją. Warto obserwować również dla podcastu i jego gości, którzy najczęściej są odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami, autorami książek, czy sportowcami.

Gdzie znaleźć Tima Ferrissa?
1== Blog Tima Ferrissa
2== 4-godzinne ciało – materiały z książki

G jak Robert Gryn

Polski drapieżnik biznesu. Jeden ze 100 najbogatszych Polaków według Rankingu Forbesa. Właściciel firmy Codewise tworzącej rozwiązania do marketingu internetowego. Dorobił się samodzielnie dużych milionów. Jeżeli czegoś chce – bierze to, jeżeli do czegoś dąży – zaciska zęby i gra żeby wygrać. Na pierwszy rzut oka – typowy celebryta chwalący się na swoim bogactwem. Niech to was nie zwiedzie. Z drugiej strony warto spojrzeć głębiej na sferę mentalną stojącą za jego sukcesem. To bardzo zdyscyplinowany i ciężko pracujący człowiek, który osiągnięcia zawdzięcza swojej determinacji i mierzeniu wysoko.

Gdzie znaleźć Roberta Gryna?
1== Profil Roberta Gryna na LinkedIn
2== Wywiad Marcina Osmana z Robertem Grynem
3== Omówienie sfery mentalnej stojącej za sukcesem Gryna

H jak Jacek Harazin

Jeśli interesujesz się tematami Business Intelligence to znasz narzędzia takie jak Qlik View i QlikSense. Jeśli znasz Qlika to pewnie wiesz też kim jest Jacek Harazin. Jacek to założyciel bloga Qlikblog.pl, który skupia polskie community Qlika i oczywiście etatowy ekspert we wdrożeniach platformy. Na blogu znajdziesz nowinki ze świata, informacje o zmianach w nowych wersjach oraz dużo materiałów szkoleniowych. Jeżeli chcesz zacząć z Qlikiem to polecam zapisanie się na listę mailową Jacka – w zamian otrzymasz pełen webinar wprowadzający w świat QlikSense’a. Warto także obserwować profil Jacka na LinkedIn.

Gdzie znaleźć Jacka Harazina?
1== Qlikblog.pl
2== Profil Jacka na LinkedIn

I jak Marcin Iwuć

Marcin Iwuć stał się szczerzej znany dopiero kilka lat temu za sprawą swojego bloga Finanse Bardzo Osobiste oraz podcastu o tym samym tytule. Jego misją jest edukacja finansowa zwykłych obywateli, która będzie pomagać im w osiąganiu własnych celów. Marcin zanim został blogerem miał za sobą karierę w bankowości – przez 10 lat piął się po szczeblach kariery w ING kończąc na wysokich stanowiskach dyrektorskich. Stąd też wie co pisze w odniesieniu do finansów. Dlaczego warto obserwować blog Marcina Iwucia? Dla jego darmowych porad, które mogą przydać się każdemu z nas. Szukasz hipoteki? Ranking ofert kredytów hipotecznych co miesiąc na blogu. Chcesz odłożyć nieco grosza na starość? Znajdziesz na blogu wpisy o oszczędzaniu w ramach IKE. Większość materiałów na blogu jest tworzona dla zwykłych ludzi, którzy chcą podejmować bardziej świadome decyzje finansowe.

Gdzie obserwować Marcina Iwucia?
1== Blog Finanse Bardzo Osobiste
2== Profil Marcina Iwucia na LinkedIn

J jak Marek Jankowski

Marek Jankowski to jeden z ojców polskich podcastów. Autor ten tworzył podcasty jeszcze wtedy kiedy nie były one tak popularne jak obecnie i mało kto o nich słyszał. Obecnie z Markiem możesz spotkać się co tydzień słuchając jego wywiadów lub monologów w ramach podcastu Mała Wielka Firma. Jego goście to osoby zajmujące się przedsiębiorczością, marketingiem, czy sprzedażą. Generalnie praktycy biznesu. Każdy odcinek jest bardzo profesjonalnie wykonany – z wielką dbałością o szczegóły. Sprawia to, że warto słuchać podcastu Mała Wielka Firma zarówno z uwagi na poruszany tam materiał, jak i dla samej przyjemności słuchania. Marek Jankowski jak tak dobry w tworzeniu tego typu treści, że nawet stworzył kursy podcastingu, dzięki którym każdy może spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Gdzie znaleźć Marka Jankowskiego?

1 == Podcast Mała Wielka Firma

i na koniec K jak Jacek Kotarbiński

Poprzednio było o ojcu podcastów, a teraz pora na ojca polskiego marketingu. Miło mi przedstawić Jacka Kotarbińskiego. Ekonomista i marketingowiec. Strateg, wykładowca i mentor. Niezwykle aktywny uczestnik mediów społecznościowych. Na Linkedin praktycznie codziennie publikuje swoje przemyślenia – często w łatwej do przyswojenia i podzielenia się formie graficznej. Jeśli interesujesz się choć trochę marketingiem – to warto. Jeśli nie – to też warto bo autor trafia bardzo celnie i dowcipnie w niektóre absurdy marketingowe ale także wskazuje przykłady jak dobrze się reklamować.

Gdzie można obserwować Jacka Kotarbińskiego?

1== Profil na Linkedin

Na zakończenie

Tak jak widzisz Alfabet Gwiazd to wybuchowa mieszanka. Gwiazdy reprezentują różne dziedziny, są w różnym wieku, na różnych etapach swojej kariery. Prawdopodobnie ten wpis to jedyny sposób aby zebrać ich wszystkich razem w jednym miejscu.

W następnym wpisie opowiem o kilku zacnych osobach reprezentujących litery od L do Z. Nie możesz przegapić tego wpisu, więc już teraz zapisz się na moją listę mailową. Dostaniesz informację gdy tylko wpis znajdzie się na blogu.

W wolnej chwili polecam jeden z moich wcześniejszych artykułów:

Do zobaczenia!!!

Polub nas na:
error

3 komentarze


 1. Fajny artykuł. Nikogo z tej listy nie kojarzyłem oprócz Macieja Aniserowicz-a. Kojarzę aplikacje iTaxi, teraz FreeNow. Dobrze jest rozszerzać swoje horyzonty. Dzięki :-).

  1. Author

   Dzięki za komentarz Mateusz 🙂 Ja też lubię tego typu podsumowania na innych stronach – zawsze trafię na kogoś kogo do tej pory nie znałem. A może trafisz na kogoś naprawdę interesującego?
   Kto Cię najbardziej zainteresował?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *