Jakie 5 kierunków studiów rozważałbym, gdybym był tegorocznym maturzystą?

Właściwy wybór kierunku studiów to bardzo ważne, ale niestety ciężkie zadanie. Sprawę można ująć tak – wybierzesz dobrze – masz dobry start do kariery, wybierzesz źle – męczysz się przez kilka lat i albo w końcu rezygnujesz, albo po studiach okazuje się, że nie ma pracy dla absolwentów. Jak dobrze wybrać? Odpowiedź poniżej.

Oczywiście jak zawsze na początku, mam do Ciebie prośbę. Chciałbym, abyś dołączył do coraz większego grona moich czytelników. O nowościach na blogu i w świecie matematyki dowiesz się bezpośrednio ode mnie zapisując się na listę mailową.

Zapisać się możesz używając poniższego pola:

Jeżeli jesteś tegorocznym maturzystą lub maturzystką, to dodatkowo za zapis na listę czeka na Ciebie niespodzianka – sprawdź tutaj. A już niedługo będzie jeszcze jedna niespodzianka 🙂

Gdzie na studia?

Dzisiejszy wpis to zbiór moich subiektywnych opinii na temat kierunków studiów. Napiszę kilka słów o możliwości wykorzystania zdobytej na studiach wiedzy w praktyce, o rynku pracy dla absolwentów.

Jak pewnie wiesz – jestem matematykiem i moim kierunkiem studiów była Matematyka na Politechnice Łódzkiej. Ja wybierałem ładnym parę lat temu (na studia poszedłem w 2008 roku), od tego czasu dużo się na świecie zmieniło i dochodzę do wniosku, że teraz… prawdopodobnie wybrałbym inny kierunek studiów 🙂 Oczywiście nie myśl że uważam ten czas za stracony bo były to bardzo ciekawe lata. Mówię tylko że patrząc na dzisiejszą listę kierunków studiów można na niej znaleźć o wiele ciekawsze i bardziej praktyczne pozycje.

A jak u Ciebie? Jaki kierunek studiowałaś / studiowałeś i czy Twój wybór teraz byłby taki sam? A może plany co do Twoich studiów niedawno się zmieniły? Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzu.

A teraz – oto ona. Poniżej moja lista 5 kierunków studiów, nad którymi poważnie zastanowiłbym się będąc tegorocznym maturzystą:

1. Inżynieria danych – Big Data

W jednym poprzednich wpisów wspomniałem, że data scientist został uznany za “najbardziej seksowny zawód XXI wieku“. Po takiej rekomendacji chyba nie trzeba dodawać, że fachowcy po tym kierunku studiów są mile widziani we wszelkich wielkich i mniejszych firmach – a tak naprawdę wszędzie tam, gdzie przetwarzane są duże wolumeny danych. Absolwent kierunku Inżynieria danych umie pracować z różnymi typami danych, potrafi dokonywać ich obróbki (transformacji). Dodatkowo co bardzo ważne potrafi na podstawie danych formułować wnioski i prognozy.

Co bardzo ważne studia na tym kierunku zawierają w programie wiele elementów praktycznych. Opuszczając uczelnię masz więc nie tylko wiedzę teoretyczną ale sporo doświadczenia w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów.

Obecnie najlepszym miejscem do studiowania Big Data pozostaje warszawskie SGH, ale sądzę że uczelnie w mniejszych miastach szybko wprowadzą do swoich programów ten kierunek. Nie ma się co się oszukiwać – ten kierunek to przyszłość. A zapotrzebiwanie na specjalistów od danych będzie tylko rosnąć.

== Gdzie znaleźć studia Big Data? ==

2. Ekonometria

Absolwenci tego kierunku są poszukiwaniu wszędzie tam gdzie analizuje i raportuje się dane. Banki, firmy z sektora finansowego na pewno będą zainteresowane współpracą z Tobą. Z mniej oczywistych miejsc pracy dla ekonometryków warto wymienić działy analityczne firm produkcyjnych czy działy marketingu.

Czasem w zależności od uczelni występujący również pod nazwą Informatyka i Ekonometria. Kierunek idealny dla osób, które mają zdolności analityczne, lubią pracować na danych i tabelkach oraz chcą dowiedzieć się conieco o ekonomii. W tym przypadku również będziesz mieć do czynienia z rozwiązywaniem problemów pochodzących z realnego świata. Z drugiej strony chcąc zdobyć wiedzę ekonomiczną czeka Cię niestety sporo klasycznych lektur akademickich.

Kierunek ekonometryczny występuje na uniwersytetach w większości miast. Warto wymienić np. Uniwersytet Łódzki gdzie kierunek występuje pod nazwą Ekonometria i analityka danych (w ramach Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego).

== Kilka słów o ekonometrii ==

3. Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) – Mechanika i budowa maszyn

Jeśli nie za specjalnie pociągają Cię tabelki, analiza danych i praca w finansach, a fizyka nie sprawia Ci trudności, to warto pomyśleć o jakimś kierunku politechnicznym. Moja propozycja to Politechnika Łodzka i jej Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) wraz z kierunkiem mechanicznym.

Dużym atutem samego IFE jest to że już od pierwszego roku studiów zajęcia odbywają się wyłącznie w języku angielskim lub francuskim (do wyboru). Kończąc uczelnię posiadasz więc zarówno mocną wiedzę techniczną jak i doświadczenie w codziennym używaniu języka obcego. Absolwenci IFE często pierwszą pracę po studiach znajdują od razu zagranicą. Ułatwiają to praktyki organizowane jeszcze w trakcie studiów oraz semestr lub rok wyjazdowy podczas którego kontynuujesz naukę się na jedynej z europejskich zagranicznych uczelni.

Wybór samego kierunku na IFE związanego z budową maszyn też nie jest przypadkowy. Z każdym rokiem ilość zawodów, w których człowiek zastępowany jest maszyną lub robotem sytlstematycznie rośnie. Nie ma żadnych przesłanek, żeby oczekiwać, że cokolwiek się w tym temacie zmieni.

== Co w swojej ofercie ma Politechnika i IFE ==

4. Analityka Gospodarcza

Numer 4 na liście to propozycja dla tych z Was, którzy interesują się ekonomią oraz szeroko pojętą gospodarką. Nie zaszkodzi oczywiście być dobrym w liczeniu i analizowaniu zagadnień. Celem tych studiów jest kształcenie studentów w zagadnieniach takich jak: finanse i księgowość, produkcja i wydajność, demografia, czy komunikacja publiczna.

Ponownie bardzo istotną kwestią jest położenie dużego nacisku na praktyczną stronę nauki. Mniej jest tutaj czysto teoretycznej wiedzy znalezionej w podręcznikach akademickich, więcej – mierzenia się z realnymi problemami gospodarczymi. Absolwent kierunku Analityka Gospodarcza potrafi efektywnie przetwarzać i analizować otrzymywane informacje oraz przygotowywać rekomendacje biznesowe. Program studiów obejmuje zarówno zagadnienia ekonomiczne (Mikroekonomia, Makroekonomia), jak i informatyczne (Data Mining, przetwarzanie danych oraz Business Intelligence).

Analitykę gospodarczą możesz studiować w kilku miastach m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku czy Katowicach.

== Gdzie studiować Analitykę Gospodarczą? ==

5. Finance

Międzywydziałowe studia realizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu prowadzone są w języku angielskim. Oprócz doskonałej znajomości angielskiego, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości, absolwent tego kierunku opuści mury uczelni bogatszy o wiedzę z zakresu finansów, zarządzania oraz ekonomii.

W ramach programu nauczania spotkasz się z zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania rynków finansowych, analizą sytuacji przedsiębiorstwa, podejmowania decyzji w warunkach niepewności. Osoby zainteresowane inwestycjami mogą wybierać fakultatywne zajęcia obejmujące tematy zarządzania portfelem aktywów typu private banking czy wealth management.

Absolwenci kierunki Finance będą przygotowani do pracy z klientami w charakterze zarządzającego portfelem aktywów, do pełnienia wysokich funkcji w strukturach działów finansowych. Aby dowiedzieć się, jakie jeszcze zagadnienia znajdziesz w programie studiów kliknij w link poniżej:

== Międzywydziałowe Studia Finance ==

Co łączy te wszystkie kierunki?

Wszystkie kierunki, które wymieniłem mają co najmniej dwie wspólne cechy. Po pierwsze będąc absolwentem któregokolwiek z nich nie musisz obawiać się o zatrudnienie po studiach. W zawodach wywodzących się z tych gałęzi nauki brakuje wykwalifikowanej kadry więc osoby z odpowiednim wykształceniem i chociaż odrobiną doświadczenia (zdobytego na przykład podczas praktyk studenckich) są witane przez pracodawców z otwartymi rękami.

Drugą wspólną cechą jest to że chcąc dostać się na ktoryś z tych kierunków MUSISZ zdać rozszerzoną maturę z matematyki na wysokim poziomie. Nie ma innej opcji… Warto jednak zmotywować się do nauki matematyki, ponieważ z pewnością będzie to procentować w przyszłości 🙂

Szczerze mówiąc w dzisiejszym świecie i na dzisiejszym rynku pracy nie opłaca się nie znać matematyki. Prędzej czy poźniej trafisz na zadanie, problem, którego rozwiązanie będzie się wiązało z sięgnięciem do wiedzy matematycznej. Więc ja szczerze polecam dobrą znajomość matematyki.

Jeżeli niedługo czeka Cię matura, to sporo wartościowych treści znajdziesz w przygotowanym przeze mnie dokumencie. Jest on do pobrania na stronie https://prostamatematyka.pl/matura


To już wszystko co przygotowałem dla Ciebie dzisiaj. Jeżeli masz jakieś pytania, jeśli mogę Ci w czymś pomóc pisz w komentarzu lub bezpośrednio na krzysiek@prostamatematyka.pl.

Zachęcam w wolnej chwili do moich pozostałych artykułów. Może zaciekawi Cię ten temat:

Do zobaczenia za tydzień!

Polub nas na:
error

11 komentarzy

 1. Zadania, w tym intelektualne, nie są ciężkie lecz trudne bądź łatwe.
  Kierunek studiów, dyscyplinę i specjalność należy wybrać tę, która najbardziej nas interesuje, o której czytamy najchętnietj i zbieramy o niej wiadomości.
  Jest to wybór często raz na wiele lat życia. Praca w i z „niechcianym” jest udręką.

  1. Author

   Zdecydowanie łatwiej uczyć się i robić zawodowo rzeczy, które nam “leżą” – czy to z powodu naturalnych predyspozycji czy z powodu zainteresowań.

 2. Ale że nie ma tutaj informatyki to jestem zaskoczony.

 3. Cześć Krzysiek.

  Świetny artykuł, chociaż brakowało mi w tej liście Informatyki. Kierunki ekonomiczne też są bardzo ciekawe. Uważam że opłaca się iść na kierunek gdzie wykładają po angielsku. Ma się wtedy żywy kontakt z językiem, jak sam napisałeś.

  Znajomość matematyki jest niezwykle ważna w dzisiejszym świecie. W szczególności w tych zawodach technicznych. Staram się uczyć matematyki codziennie jednak mam świadomość że jestem jeszcze w niej słaby. Polecam do nauki matmy kursy z eTrapez.

  Dziękuję ci za ten artykuł i pozdrawiam.

  1. Author

   Dzięki Mateusz! Rzeczywiście informatyka jest mocnym kierunkiem ale ja osobiście wybierałbym głównie kierunki gdzie wiedza informatyczna miesza się z finansami Pewnie dlatego, że w takich obszarach czuję się najlepiej

  1. Author

   No i tutaj nasuwa się pytanie natury filozoficznej – czy lepiej poświęcać czas na doktorat czy na rozwój biznesu lub umiejętności praktycznych? Nie wiem w sumie jak wygląda doktorat z informatyki ale wydaje mi się że zakres materiał jest teoretyczny

   1. Author

    Wiadomo sposób postrzegania spraw zależy od aktualnej sytuacji ale ja osobiście na doktorat (w mojej sytuacji z matematyki) wybrałbym się mając już zapewnione spokojne utrzymanie 🙂

    1. Ja właśnie mam w życiu etap, że nie martwią mnie finanse i mogę poświęcić czas na budowanie marki osobistej 🙂 doktorat z Informatyki to pewien krok w tym kierunku! 🙂

     1. Author

      Szczerze mówiąc to jeżeli w Twoim wieku nie musisz się już martwić finansami, to jest to idealna sytuacja. Teraz rzeczywiście masz czas na podjęcie działań rozwijających Ciebie, a nie zastanawiasz się czy “wystarczy do pierwszego”.
      Gdybym ja mógł sobie pozwolić na taki luksus to pewnie też zastanowiłbym się nad studiami, ale nowy kierunek – raczej któryś z opisanych w artykule lub informatyka. Ostatnio zainteresowałem się tematem hurtowni danych – może to byłoby to? Pogdybać zawsze miło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *