Matematyka – 10 rzeczy, o które zawsze chciałeś zapytać, ale się bałeś

Przez długie lata wokół matematyki urosło wiele legend i mitów. Że nauka jest trudna, że nie przydaje się w życiu codziennym, że po co obowiązkowa matura z matematyki – to tylko niektóre z popularnych stwierdzeń. Dzisiaj obalam kilka z tych mitów. Zapraszam do wpisu.

Zanim zaczniemy, standardowa prośba do Ciebie. Chciałbym, abyś dołączył do znakomitego grona moich czytelników (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Najłatwiej o nowościach na blogu i w świecie matematyki dowiesz się zapisując się na moją listę mailową.

Zapisać się możesz używając poniższego pola:

Jeżeli jesteś tegorocznym maturzystą, to dodatkowo za zapis na listę czeka na Ciebie niespodzianka – sprawdź tutaj


Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania, które dotyczą matematyki wraz z moimi odpowiedziami. Aby stworzyć taką listę użyłem tej strony. Miłego czytania 🙂

1. Czemu matematyka jest taka trudna?

Matematyka wbrew wszelkim pozorom nie jest trudną nauką. Wszystko, czego uczysz się w szkole lub na studiach wynika z praw logiki i daje się udowodnić i wytłumaczyć. Nie musisz więc wierzyć na słowo nauczycielowi – możesz sprawdzić wszystko samodzielnie. Prawdą jest natomiast, że matematyka wymaga zaangażowania i systematyczności. Wszystkie działy matematyki są ze sobą powiązane i szczególnie, gdy narobisz “braków” na początku nauki, to później ciężko zrozumieć kolejne trudniejsze zagadnienia bez znajomości podstaw.

2. Kto wymyślił matematykę?

Matematyka towarzyszyła ludziom praktycznie od zawsze. Archeolodzy odkryli, że już ludzie prehistoryczni wykorzystywali prostą matematykę w życiu codziennym (wodzowie szacujący siłę swojej armii, kobiety przewidujące miesiączkę, czy myśliwi liczący swoje łupy). Matematyka w formie pisanej to jednak 1850 r. p.n.e. Wówczas matematyka rozwijała się na terenach Egiptu i Babilonii. Matematyka miano nauki zyskała jednak dopiero w starożytnej Grecji, skąd pochodzi duża liczba postaci związanych z matematyką (np. Pitagoras, Tales, czy Euklides).
Jeśli interesuje Cię ten temat to zapraszam do Wikipedii – link wrzucam poniżej.
==
HISTORIA MATEMATYKI ==

3. Jak zdać maturę z matematyki? Co powtórzyć przed maturą?

Przed maturą na pewno nie zaszkodzi przerobić rzetelnie zeszłoroczny arkusz. Zdobywasz wtedy wyczucie o co może zapytać komisja, ćwiczysz materiał i orientujesz się w poziomie trudności. Oczywiście jest kilka “pewniaków” maturalnych, które pojawiają się praktycznie na każdej maturze. Powtórkę przed maturą warto zacząć od nich – jeżeli zrozumiesz dany typ zadań to masz kolejne kilka-kilkanaście procent więcej na maturze.
Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą/maturzystkom to zapraszam Cię do pobrania ZA DARMO rozwiązań wszystkich zadań z matury rozszerzonej Maj 2019. Możesz to zrobić na tej stronie:

== ROZWIĄZANIA ZADAŃ MATURALNYCH ==

4. Dlaczego matura z matematyki jest obowiązkowa? Kiedy matematyka nie była obowiązkowa na maturze?

Obecnie każdy maturzysta ma obowiązek przystąpienia do matury z matematyki na wybranym przez siebie poziomie (podstawa lub rozszerzenie). Nie było tak jednak zawsze – aktualne reguły obowiązują dopiero od 2010 roku. Wcześniej w latach 1985-2009 matematyka nie była obowiązkowym przedmiotem maturalnym. Decyzja o zniesieniu od 1984 roku matury z matematyki spotkała się z entuzjazmem uczniów, ale z niezadowoleniem środowisk akademickich. Dlaczego obecnie matura z matematyki jest obowiązkowa? Aby zmotywować licealistów do nauki matematyki, a przy okazji – logicznego myślenia, myślenia przestrzennego i abstrakcyjnego.
Dla wszystkich tych, którzy jednak skakaliby pod sufit, gdyby nie musieli pisać matury z matematyki mam dobrą wiadomość. Trwają starania o usunięcie matematyki z przedmiotów obowiązkowych. Artykuł w tej sprawie podlinkowałem poniżej.

== MATURA BEZ MATEMATYKI? ==

5. Kiedy matura rozszerzona 2020?

CKE już opublikowało harmonogram egzaminów na najbliższy rok. Zgodnie z nim czeka Cię:
-> Matematyka – poziom podstawowy – 05.05.2020 (wtorek) – godz. 9:00
-> Matematyka – poziom rozszerzony – 07.05.2020 (czwartek) – godz. 9:00
Na egzamin zabierz koniecznie:
1) Długopis z czarnym atramentem
2) Linijkę
3) Cyrkiel
4) Kalkulator prosty
5) Tablice matematyczne – będą już na Ciebie czekać na ławce

== Harmonogram egzaminów 2019/2020 ==

6. Jak matematyka przydaje się w życiu codziennym?

Można powiedzieć, że matematykę spotykamy w życiu codziennym na każdym kroku. Pozwól, że wymienię tylko kilka przykładów:
1) Tapetujesz pokój – skąd będziesz wiedzieć ile tapety kupić? Odpowiedź: planimetria,
2) Zastanawiasz się ile razy możesz zgiąć kartę papieru? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie na blogu,
3) Dziwi Cię, że w Twojej klasie, grupie, pracy ktoś ma urodziny w tym samym dniu co Ty? Jeśli dobrze znasz prawdopodobieństwo nie powinno być to zaskoczeniem,
4) Podczas Nocy Zakupów towary są przecenione o 50% (pytanie do Ciebie – o ile procent musi wzrosnąć teraz ich cena, aby wróciły do tej sprzed obniżki?)
5) Oszczędzasz pieniądze? Masz lokatę? Dzięki matematyce łatwo dowiesz się ile zyskasz na tej inwestycji.

Na tym blogu postaram się pisać o zastosowaniach matematyki w życiu. Sprawdzaj cykl Matematyka w Praktyce, aby dowiedzieć się więcej.

== Kategoria Matematyka w Praktyce ==

7. Jak matematyka wpływa na mózg?

Nauka matematyki oraz rozwiązywanie matematycznych łamigłówek wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Zadania z matematyki to świetny trening dla mózgu zwłaszcza najmłodszych i doskonały sposób na rozwijanie zdolności intelektualnych. “Wytrenowanie” mózgu przez matematykę pomaga w nauce innych przedmiotów. Dzieci uczące się matematyki szybciej przyswajają wiedzę, łączą fakty, zapamiętują więcej. Matematyka uczy także logicznego myślenia, dedukcji oraz rozwiązywania problemów w optymalny sposób. Nie na darmo mówi się, że “matematyk zrobi to lepiej“.

== Ciekawy artykuł na temat wpływu matematyki na mózg ==

8. Na jakich uczelniach musisz zdawać matematykę, aby iść na medycynę?

Jak podaje strona namedycyne.eu zdawanie matematyki, aby studiować medycynę jest konieczne w:
Krakowie, Łodzi, Olsztynie oraz w Warszawie.

Z drugiej strony nie musisz zdawać matematyki, jeżeli wybierasz się studiować medycynę w:
Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie oraz Wrocławiu.

== Przedmioty wymagane do rekrutacji na Medycynę ==

9. Gdzie studiować matematykę?

Wszystko zależy od tego, co zamierzasz robić po studiach. Jeżeli zależy Ci na karierze naukowej, publikacji artykułów i zdobywaniu kolejnych tytułów naukowych, to pomyśl o Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki). Uczelnia ta charakteryzuje się wysoką renomą wśród kadry akademickiej, dużą liczbą wartościowych publikacji oraz wysoką jakością studentów przyjętych na studia.
W przypadku, gdy nie chcesz się martwić o pracę po studiach wybierz na miejsce studiów Politechnikę Wrocławską (Wydział Matematyki) lub Uniwersytet Łódzki (Wydział Matematyki i Informatyki). Według rankingu Perspektywy, absolwentom tych uczelni najlepiej wiedzie się zawodowo.
Rozsądną alternatywą łączącą w sobie jednej i drugi aspekt wydaje się być Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Matematyki i Informatyki).

== Ranking Perspektywy 2019 – studia Matematyka ==

10. Gdzie znajdę pracę po matematyce?

W odpowiedzi na to pytanie mógłbym wymienić wiele profesji, które przyjmują absolwentów matematyki z otwartymi ramionami. Odsyłam Cię do cyklu artykułów, które opublikowałem na blogu – linki poniżej:

== Poznaj 5 interesujących perspektyw zawodowych dla matematyków cz.1 ==


Dzięki za przeczytanie – mam nadzieję, że znalazłeś w tym wpisie nieco wartości również dla siebie 🙂
Napisz proszę w komentarzu, która z dzisiejszych odpowiedzi była dla Ciebie najbardziej interesująca.
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapisz się na listę mailową – klikając poniżej:

Oczywiście możesz do mnie pisać na adres krzysiek@prostamatematyka.pl – odpisuję na KAŻDEGO maila.

Do zobaczenia za dwa tygodnie.

W wolnej chwili przeczytaj mój artykuł “Jak daleko matematyce do Hollywood”

Polub nas na:
error

3 komentarze

 1. Bardzo fajny artykuł.

  Matematyka z mojej perspektywy – programisty – jest bardzo ważna. Każdemu powtarzam, by się jej uczyć.

  Pozdrawiam, Mateusz.

 2. Mysle ze matematyki warto sie uczyc w sposob ciagly czyli systematyczny. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ulatwione przez mnogosc materialow w internecie.

  O tych materialach napisalem na swoim blogu 1 artykul:

  http://mstem.net/pl/nauka-matematyka/

  Mysle ze nawet osoby ktore nie maja talentu do nauki matematyki moga spokojnie nauczyc sie jej na poziomie uniwersyteckim. Trzeba tylko sie zaczac systematycznie uczyc.

  Pozdrawiam

  1. Author

   Dla chcącego nic trudnego – jeżeli bardzo Ci na czymś zależy to znajdziesz takie możliwości i rozwiązania, które pomogą osiągnąć Twój cel. Z drugiej strony jeśli nie chce Ci się czegoś robić to z łatwością znajdziesz racjonalne powody, żeby tego nie zrobić. Wszystko jest kwestią postawy.
   Postawa to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *